گاهی اوقات لازم است که از یک ساختار پیچیده تر برای فیلتر سازی داده ها استفاده کنیم . برای این منظور به منوی data وراد شده ابزار advanced filter را انتخاب می کنیم . این ابزار قابلیت ترکیت شروط را به صورت شرط های and , or دارد .

همانطور که در تصاویر مشاهده می نمایید شرطهایی که در کنار یکدیگر قرار می گیرند( علی و tejarat) حکم and و انهایی که زیر هم قرار می گیرند (علی و رضا )حکم or  دارند. این شرط به صورت زیر خوانده می شود :

"رکوردهایی از علی که از بانک تجارت دریافتی داشته است و یا رکوردهایی از رضا که از بانک ملی دریافتی داشته است."

 

 توجه داشته باشید که محدوده شرط مثل فیلتر های ساده ابزاری نیست بلکه بصورت داده از کاربرگ می باشد و کاربر راحت می تواند آنها را تغییر دهد.

 

+ نوشته شده توسط علی توضیح در شنبه یکم بهمن ۱۳۹۰ و ساعت 9:42 |
تمرین - فرض کنید یک لیست از شماره های دانشجویی یک کلاس داریم و می خواهیم نمره ی هر دانشجو را در جلوی شماره اش وارد کنیم .فرمی لازم داریم تا با تایپ شماره دانشجویی آنرا در فهرست یافته و پس از ورود نمره آنرا در مقابلش ثبت کرده َ شماره دانشجویی بعدی را از کاربر بگیرد.

 

پاسخ: ابتدا یک سلول از جدول انتخاب شود.سپس ابزار form  را از بخش ابزار های اکسل :

QAT\MORE COMMANDS \ ALL COMMANDS\FORM..

 انتخاب می کنیم. حال با انتخاب این ابزار کاربر قادر است بسیاری از قابلیت های یک فرم ساده در ورود و نمایش داده ها را استفاده کند.

 

 با فشردن کلید CRITERIA کاربر می تواند شرط مورد نظر را وارد کند . مثلا شماره دانشجویی. حال با فشردن کلید اینتر رکورد مورد نظر یافت شده می توانید داده  متناظر آنرا وارد نمایید. اگر در حالت شرط ( CRITERIA )  باشید بجای این کلمه گزینه FORM فعال است.

 با کلید NEW  می توانید رکورد جدید وارد کنید و با کلید های NEXT , PREV  هم به رکوردهای قبل و بعد وارد میشوید.

+ نوشته شده توسط علی توضیح در پنجشنبه هشتم اردیبهشت ۱۳۹۰ و ساعت 9:38 |
گاهی اوقات لازم است کاربران همانطور که داده ها را مشاهده می کنند نمودارهای رشد و روند های آنها را نیز به صورت آنلاین شاهد باشند.

یکی از این ابزار که در اکسل ۲۰۱۰ طراحی شده است نمونه کوچک ( جرقه ای ) نمودارهای اصلی است که در بخش insert گزینه sparklines قرار داده شده است. برای ترسیم یک نمودار spark کافی است داده هایی که قرار است ترسیم شوند را انتخاب کرده یکی از انواع spark  را کلیک کنیم  . آنگاه محل قرار گیری جرقه را انتخاب کنیم تا نمودار در محل مورد نظر قرار گیرد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط علی توضیح در دوشنبه بیست و چهارم آبان ۱۳۸۹ و ساعت 9:54 |
هرگاه در چند شیت یا کاربرگ جداولی با فیلد های مشابه داشته باشیم می توانیم از تمامی آنها در یک کاربرگ مجزا گزارش تهیه کنیم .

 

برای این منظور ابتدا وارد کاربرگ آخر ( گزارش ) می شویم که کاملا خالی است . حال از منوی  data  ابزار consolidate  را فعال می کنیم.

ابتدا تابعی که قرار است برروی دادههای محاسباتی اعمال شود انتخاب می کنیم مثلا sum

 حال محدوده ی داده ها مشخص می گردند و با کلید add  به پنجره ی پایین منتقل میشوند.اگر جدول شما دارای عنوان است،  گزینه های   right column  ,top row  را علامت بزنید  .

با فشردن کلید ok  گزارشی از محدوده های انتخاب شده نمایش داده می شود.

 

+ نوشته شده توسط علی توضیح در چهارشنبه هفدهم شهریور ۱۳۸۹ و ساعت 10:43 |
برای حذف رکورد های تکراری از یک جدول کافی است یک سلول از آنرا انتخاب کرده و از مسیر زیر حرکت کنیم :

data / data tools / remove duplicates

هنگام انتخاب این گزینه اکسل فرمی را نمایش می دهد که به کاربر امکان می دهد تا فیلدی از جدول را از مجموعه ی مقایسه حذف کند . به طور مثال اگر فیلد ردیف در میان جدول وجود داشت می توان آنرا حذف کرد.

یادمان باشد اکسل در این حالت به دنبال داده ی تکراری نمی گردد ، بلکه سعی می کند تا رکوردهای تکراری را یافته و حذف کند .

به تصویر زیر دقت کنید گرچه ما در لیست 2 نفر با نام های "علی توضیح" داریم، اما این دو با هم فرق دارند و دو نفر متفاوت هستند - به کد های شناسایی دقت کنید - بنابراین اکسل هیچ رکورد تکراری را یافت نمی کند.

اما اگر فیلد کد شناسایی را حذف کنیم ، هر دو "علی توضیح" حذف خواهند شد.

+ نوشته شده توسط علی توضیح در پنجشنبه هفدهم تیر ۱۳۸۹ و ساعت 9:13 |
هر گاه چند سلول را که حاوی مقدار داده ای ساعت می باشد را با هم جمع کنیم اکسل به صورت پیش فرض آنها را دوباره با قالب ساعت نشان می دهد . به تصویر زیر دقت کنید . ستون جمع در حقیقت جمع ساعت های کارکرد سه ماه مهر و آبان و آذر است اما بجای اینکه جمع را نشان دهد ساعت را نشان می دهد .

 

 

برای رهایی از این مشکل کافی است سلول های حاوی جمع را با قالبی دیگر نمایش دهیم . برروی آنها راست کلیک کرده گزینه ی format cells  و number  و  custom بخش  hh:mm  را انتخاب کرده  ، در اطراف hh  یک جفت علامت براکت قرار می دهیم  ([hh]) 

 

منبع : کتاب ترفند های اکسل ( محمد حسن مهدوی ) 

+ نوشته شده توسط علی توضیح در شنبه بیست و نهم خرداد ۱۳۸۹ و ساعت 14:4 |
برای یافتن سلول های رنگی همگون در اکسل می توان از مسیر مشخص شده در تصویر حرکت کرد : 

 Home/find & replace /find

درقسمت format دوگزینه مشاهده می شود یکی format  که کاربر می تواند قالب مورد نظر را انتخاب کند و در حالت choose format from cell که کاربر تنها سلول رنگی مورد نظرش را با قطره چکان مکان نما انتخاب می کند .

حال کافی است کلید find all  را فشار دهید تا تمام آنها را در کاربرگ sheet یا کارپوشه workbook بیابد .

+ نوشته شده توسط علی توضیح در یکشنبه هشتم فروردین ۱۳۸۹ و ساعت 10:17 |
برای آموزش سریع و تصویری اکسل مقدماتی اینجا کلیک کنید

Microsoft Excel 2003 Tutorial - Excel Basics

+ نوشته شده توسط علی توضیح در یکشنبه بیست و پنجم بهمن ۱۳۸۸ و ساعت 10:7 |